POWERFULL SA TEAM TO TAKE ON AFRICA AT CAA YOUTH AND JUNIOR CHAMPS IN IVORY COAST
April 9, 2019  

Supplied by wpa2015 Administrator from wpa2015

A strong 61-member national team of in-form youth athletes and experienced junior stars has been announced by Athletics South Africa for the 2019 CAA African U18 Youth and U20 Junjors Championships in Abidjan, Ivory Coast on 16-20 April.

The junior team, which includes 14 men and 12 women, will be spearheaded by the likes of world junior 400m hurdles champion Sokwakhana “Soks” Zazini, high jump sensation Breyton Poole and Youth Olympics 100m champion Luke Davids.

The youth team, which features 16 boys and 19 girls, includes pole vaulter Kyle Rademeyer and versatile thrower Dane Roets, who both set SA U18 records at the Twizza ASA U18 and U20 Track and Field Championships in Paarl last month.

Other athletes in the youth team who are expected to lead the charge include middle-distance runners Prudence Sekgodiso and Carmie Prinsloo, who both finished in the top 30 in the junior women's race at the recent IAAF World Cross Country Championships in Aarhus, and hammer throw prospect Phethisang Makhethe.

While the U18 and U20 age groups will be combined for the first time at the continental championships, the SA team will again be looking to challenge for top spot in the medals table after finishing second behind Ethiopia at the CAA African U-20 Championships in Tlemcen in 2017.

“The mandate of the team is to conquer Africa,” said Aleck Skhosana, the President of Athletics South Africa. “They must fight to the finish because it will be very tough out there. Africa has emerging and amazing talent at this level that is all going out for the title. We are aiming for it, but so is every other country in the competition. We tell them to go out there to enjoy themselves, but to keep their focus on why South Africa is sending them there.”

 

CAA African Youth and Junior Championships Abidjan, Ivory Coast: 16 - 20 April 2019

Final Teams

Boys

Event

Girls

Thabang Hlohlolo (AGN) Eckardt Potgieter (AGN

100m

Miandi van Staden (ACNW) Nosipho Malinga (AGN)

Sinesipho Dambile (AGN)

200m

Elke van der Westhuizen (BOLA) Lene van Heerden(AGN)

Lythe Pillay (CGA) Antonie Nortje (AGN)

400m

Amy Naude (KZNA)

Elke van der Westhuizen (BOLA)

 

800m

Prudence Sekgodso (AGN)

 

1500m

Tebogo Sekgodiso (CGA) Carmie Prinsloo (AGN)

Reinhardt Strauss (AGN)

110m H / 100m H

Kayla van den Bergh (ACNW)

Luciano Custodio (WPA)

400m H

 

 

High Jump

Jeanne Visser (ACNW)

Kyle Rademeyer (BOLA) Nikolai van Huysteen (BOLA)

Pole Vault

 

Jason Tito (WPA)

Long Jump

Joane Gerber (AGN) Nolwazi Mashaba (AMPU)

 

Triple Jump

Nolwazi Mashaba (AMPU)

Douw Kruger (AMPU) Wynand Swanepoel (AFS)

Shot Put

Dane Roets (CGA) Mine de Klerk (AFS)

Wynand Swanepoel (AFS)

Discus Throw

Dave Roets (CGA)

 

Hammer Throw

Phethisang Makhethe (AFS)

 

Javelin Throw

Heike De Nysschen (AFS)

Thabang Hlohlolo (AGN) Eckardt Potgieter (AGN) Vuyo Ndlovu (AMPU) Jesse Josias (WPA)

4 x 100 Relay

Miandi van Staden (ACNW) Nosipho Malinga (AGN) Charlize Eilerd (AGN) Odette van Wyk (AGN)

Lythe Pillay (CGA) Antonie Nortje (AGN) Adrian Swart (BOL) Ryan Jordan (EPA)

4 x 400m Relay

Amy Naude (KZNA)

Elke van der Westhuyzen (BOLA) Angelique Strijdom (AGN) Lene van Heerden (AGN)

 

Men

Event

Women

Phatutshedzo Maswanganyi (AGN) Luke Davids (WPA)

100m

Rose Xeyi (AGN) Remoneilwe Pasha (AGN)

Phatutshedzo Maswanganyi (AGN) Luke Davids (WPA)

200m

Antoinette Van der Merwe(AGN)

Frans Matlala (CGA) Nhlanhla Maseko (AMPU)

400m

Kirsten Ahrens  (KZNA) Marli Viljoen (AGN)

Michael Schoeman (AGN)

110m H / 100m H

Antoinette Van der Merwe (AGN)

Zazini Sokwakhana (AGN)

400m H

Rogail Joseph (BOLA) Gontse Morake (CGA)

Breyton Poole (BOL)

High Jump

Kristi Snyman (WPA)

Valco van Wyk (BOL)

Pole Vault

 

Tristan FARO  (BOLA) Sifiso MIYA (AGN)

Triple Jump

Gontse Morake (CGA)

Chris Van Niekerk (AVT)

Shot Put

Meike Strydom (CGA)

Francois Prinsloo (BOL) Chris van Niekerk (AVT)

Discus Throw

 

 

Javelin Throw

Savanah Combrink(AGN)

Botshello Kobokoane (AGN)

Hammer Throw

Tharina Van Der Walt (AFS)

Sifiso Miya (AGN)                                                  Michael Schoeman(AGN)

Phatutshedzo Maswanganyi (AGN) Luke Davids (WPA)

4 x 100 Relay

Rose Xeyi(AGN) Remoneilwe Pasha (AGN) Antoinette vd Merwe(AGN Rogail Joseph(WPA)

Frans Matlala (CGA)

4x400m Relay

Kirsten Ahrens  (KZNA)

Nhlanhla Maseko (AMPU)

Marli Viljoen (AGN)

David Seete (CGA)

Gontse Morake (CGA)

Zazini Sokwakhana (AGN)

Rogail Joseph(WPA)

 

Issued By ASA